16 Ekim 2021 Cumartesi

Mitsuba işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Gebze'deki Mitsuba Otomotiv'de sendikal hakları ve işten atılan arkadaşları için direnişe geçip kendilerini fabrikaya kapatan işçierin mücadelesi kazanımla sonuçlandı.

Kocaeli Gebze'deki Mitsuba Otomotiv'de işten sendikal hakları ve işten atılan arkadaşları için direnişe geçip dün kendilerini fabrikaya kapatan işçierin mücadelesi kazanımla sonuçlandı.

Fabrikada 1'i dün eylem başladıktan sonra olmak üzere toplamda 10 işçi tazminatsız şekilde işten atılmıştı.

İŞÇİLERİN TAZMİNATLARI ÖDENECEK
Birleşik Metal-İş Gebze 2 Nolu Şube ile işveren tarafı arasında bugün gerçekleşen görüşmede patron, işçilerin tazminatlarını ödeyeceği sözü verdi. Öte yandan işçilerin işe iade talebine dair dava sürecinin sonuçlanması beklenecek.

SENDİKA TANINDI, TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLAYACAK
Patron işçilerin sendika hakkını da tanıdı. Sendikanın hazırlayacağı taslak sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için masaya oturulacak.

İŞÇİLER SEVİNÇ GÖZYAŞLARIYLA KUCAKLAŞTI
Sendikanın kazanımı duyurmasının ardından içerideki direnişçi işçiler gözyaşlarını tutmadı, gelip kapı önünde arkadaşlarına sarıldılar.

NE OLMUŞTU?
Gebze'de kurulu Mitsuba Otomotiv'de işten atmalara karşı direnen ve sendikal haklarının tanınması için mücadele eden işçiler fabrikayı terk etmeme kararı almış ve dün saat 16.00'da kendilerini fabrikaya kapatmıştı.

Fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube örgütlenmiş, çoğunluğu sağlayarak mart ayında yetki belgesini almıştı. Ancak patron sendikayı tanımayıp sendikalaşan işçileri işten atmaya başlamıştı.

İşçilerin kararlı direnişi, 24 saat dolamadan sonuç vermiş oldu.